środa, 1 maja 2013

Tam gdzie...




"Tam, gdzie panuje półmrok i obłuda,
tam nigdy nie zajaśnieje słońce wolności i mocy."

Paweł Hulka - Laskowski



.

sobota, 27 kwietnia 2013

środa, 24 kwietnia 2013

niedziela, 21 kwietnia 2013

""




"... nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą..."



.

piątek, 19 kwietnia 2013

Ubuntu



"Ubuntu" - to znaczy "Człowieczeństwo wobec innych"
i "Jestem bo ty jesteś"
...
""

Ubuntu, to subsaharyjska afrykańska ideologia i system etyczny skupiający się na relacjach międzyludzkich.



Na zdjęciu Ada. Wygrała życie.
Bo chciałam pokazać.
Bo to chyba mój najlepszy portret.
Bo Jest.



.

wtorek, 16 kwietnia 2013

...Niech dobry Bóg zawsze Was za rękę trzyma...






Pierwszy raz tak na prawdę odkryłam ten kawałek dzięki ukochanej mi osobie.
Piękny utwór o szacunku do życia i tego, co mamy i kochamy...
O docenianiu chwili, ludzi, miłości, przeszłości i teraźniejszości.... ""

""

Dzisiejszego dnia odbędzie pogrzeb 2 młodych chłopaków, którzy zginęli 9 kwietnia w wypadku samochodowym.
I to właśnie im dedykuję dziś ten utwór.

Jednego z nich - Damiana znałam osobiście, od dzieciństwa, natomiast drugiego - Kamila, niestety tylko z widzenia.
Wiem jednak, ze Kamil bardzo lubił ten kawałek, tak jak i cały Dżem....

Życie krótkie jest i nie wiemy niestety kiedy się zakończy.
Dlatego kochajmy i szanujmy naszych bliskich.
Dlatego wybaczajmy, rozmawiajmy, wyjaśniajmy niezałatwione sprawy i spory.
Dla nas samych, bo dzięki temu jesteśmy silniejsi i dobrzy.
Po prostu.

Podawajmy i przyjmujmy wyciągnięte na zgodę dłonie...

Bo jedna chwila może sprawić, że już nigdy nie uda nam się tej dłoni dotknąć...
I będziemy żałować tego do końca życia...
A taki żal, za brakiem ostatniego dotyku jest najmocniejszy.


Chwila, która może nam odebrać coś, czego już nigdy nie odzyskamy.
Chwila, która nie pozwoli nam już więcej wziąć kogoś w ramiona i przytulić, powiedzieć "dzień dobry", spojrzeć w oczy, ani powiedzieć - Kocham Cię, Wybaczam, Przepraszam.

Ludzie żyją w złości, zawiści i niezgodzie. Są uparci, zawzięci i dumni... dumni niezdrową dumą, która zatruwa jadem ich dobre dusze.
Bezwzględnie trwają w swej zawziętości i goryczy, choć wciąż mają szansę na wyjaśnienia i na PRAWDĘ, która jest zupełnie inna, niż ta prawda, która została im wpojona przez innych.

Zostaje tylko zimny grób.
I nie ma już dotyku, słowa i spojrzenia...

Nie ma nic...

Dlatego tak ważne jest aby wybaczać.
Bo robimy to przede wszystkim dla siebie. Wtedy jest mam lżej, łatwiej, a nasza dusza staje się lepsza.

Bo wybaczają najsilniejsi, a przepraszają Ci, którzy mają najwięcej honoru i odwagi.

Bo nasi bliscy zasługują na taki sam szacunek jak my sami.
Bo wymagając go od innych, sami z siebie powinniśmy go dać tyle ile chcemy otrzymać w zamian...
To są słowa, czyny, gesty. Pragnąc od kogoś dobrego słowa i zachowania musimy sami najpierw dać to od siebie.
Nie krzywdzić, a potem mówić - "nie szanujesz mnie".
Mówić dobro i robić dobro - wtedy druga osoba nie będzie się bronić, a odwdzięczy nam się tym samym.

Bądźmy lepsi od siebie samego z dnia wczorajszego.


"Niech dobry Bóg zawsze Was za rękę trzyma"
Damian i Kamil.
[*] [*]



.




poniedziałek, 15 kwietnia 2013

niedziela, 14 kwietnia 2013

Szacunek



"Mieć sza­cunek, to znaczy słuchać dopóki wszys­cy nie zos­taną wysłucha­ni i zrozumieni."

Dave Chief





"Praw­da ma to do siebie, że za­piera. Fałsz ma to do siebie, że wychodzi na jaw."


Andrzej Sapkowski



.

piątek, 12 kwietnia 2013

"Wiara w niewidziane"




"Jeśli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz widzieć niczego"



.

czwartek, 11 kwietnia 2013

............



"Na­wet naj­gor­sza praw­da jest lep­sza od naj­lep­sze­go kłamstwa."
Walter Scott




.

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Sens czy nie sens




"Często szu­ka się sen­su życia
przy po­mocy bez­sensow­nych metod."



Karol Kord




.

niedziela, 7 kwietnia 2013

Sens





"Jeżeli umysł nie pot­ra­fi od­na­leźć sen­su, za­wierz zmysłom."


Anne Rice




Wierząc zmysłom, wierzysz sobie.



.

?




"...lecz nie wiedzą o tym, że naj­gorzej w życiu to sa­mot­nym być..."


Ryszard Riedel




"Prze­baczy so­bie, kto nie prze­baczył nikomu?"

Seneka Młodszy



.

sobota, 6 kwietnia 2013

Jak?



"– Jak mogę przebaczyć innym?
– Gdybyś ich nigdy nie potępił, nie musiałbyś im przebaczać."



Anthony de Mello




.

piątek, 5 kwietnia 2013

Patrz




"Nigdy nie wzniesiesz się ponad to, czemu nie chcesz spojrzeć w oczy."

Anthony de Mello



.

niedziela, 31 marca 2013

"Ja mógłbym tyle słów utoczyć..."



"Nauczyłem się umierać w sobie
Nauczyłem się ukrywać cały strach
Nie do wiary, że tak bardzo płonę
Nie do wiary, że rozumiem każdy znak"

Coma






.

czwartek, 21 marca 2013

Ludzie są....





"Aniołowie jeśli tylko są
Kryją się w metalowych bunkrach..."



.

sobota, 16 marca 2013

Cold water




"Cold, cold water surrounds me now
And all I've got is your hand....


Lord, can you hear me now?
Or am I lost?.................................................................."
Damien Rice



.

piątek, 15 marca 2013

De Mello



Anthony de Mello

"[...] gdyż to, co oni mówią, więcej mówi o nich sa­mych niż o tobie."


Człowiek czasem zapomina, że kiedyś głosił słowa pokoju i miłości, zastępując je walką i pogardą.
Miłość zamienia w złość, upartość i zawziętość, a pokój w wojnę.
Bezcelową i bezpodstawną. Taką, w której nikt nie wygrywa.
Wojnę, w której są sami przegrani.
Ale czyż nie fajnie jest walczyć? Nie fajnie jest pokazać komuś, że jest od nas gorszy?
- Nie fajnie.
Bo to jest złe.. Bo wszystko wraca.
Złe i dobre uczynki zawsze wracają...
Taką walką, człowiek najbardziej krzywdzi siebie samego. I siebie samego stawia w ciemnym świetle podłości.
Ale teraz już chyba mało kto wie, czym tak na prawdę jest miłość i pokój.


Anthony de Mello

"- Dlacze­go wszys­cy tu­taj są tak szczęśli­wi, a ja nie?

- Dla­tego, że nau­czy­li się widzieć dob­ro i piękno wszędzie - od­rzekł Mistrz.

- Dlacze­go więc ja nie widzę wszędzie dob­ra i piękna?

- Dla­tego, że nie możesz widzieć na zewnątrz siebie te­go, cze­go nie widzisz w sobie."



"Ludzie nie chcą praw­dy, oni chcą pew­ności i bezpieczeństwa."




.

poniedziałek, 11 marca 2013

Nie musimy... możemy...



Józef Stanisław Tischner

"Wiele w życiu mu­simy. Ale nie mu­simy czy­nić zła. A jeśli ja­kaś siła, ja­kiś strach, zmusza nas do czy­nienia zła, to nie zmu­si nas do te­go, byśmy te­go zła chcieli. Tym bar­dziej nie zmu­si nas do te­go, abyśmy trwa­li w tym chce­niu. W każdej chwi­li możemy wznieść się po­nad siebie i zacząć wszys­tko od nowa."



"Zło dobrem zwyciężaj" ...

św. Paweł



Autor obrazka: Radek lat 6, Oława 2012.


.

niedziela, 10 marca 2013

"Deszcz szczęścia, strzał nad przepaścią"




Wszystko co kocham




.

Nie każdy




"Nie każdy kto się uśmiecha jest szczęśliwy"




.

sobota, 9 marca 2013

Szczyt Świata



Dziś uznano za zmarłych dwójkę z 4 polskich himalaistów, którzy jako pierwsi zdobyli zimą szczyt Broad Peak. Jeden z najniebezpieczniejszych szczytów świata.
Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski.

Odwaga i marzenia zawiodły ich na szczyt świata.
Tak bliski ludzkiemu oku, spoglądającemu wprost, a tak daleki fizycznym możliwościom człowieka.

Czasem nasza odwaga i nasze chęci prowadzą nas na drugi koniec tęczy.
Odwracają do góry nogami świat nasz i naszych bliskich.
Ułamek sekundy rządzi naszym losem.
Ułamek sekundy jest ręką losu i tylko od niego zależy, czy jeszcze tu jesteśmy, czy nasz czas dobiega końca.
Wystarczy, że los strzeli palcami... i pyk... już nas nie ma...
Nas albo kogoś z naszych bliskich...
Czasem mamy tę możliwość aby się pożegnać... a czasami niestety nie...
Wtedy zostaje w nas żal do końca życia... że nie podaliśmy komuś ręki... że nie powiedzieliśmy dobrego słowa, że nie przytuliliśmy...

W ich przypadku czas się zatrzymał, gdzieś tam na górze, w huraganie mrozu i lodu.
Może gdzieś tam jeszcze są, może stanie się cud i wrócą.
A może stanie się inny cud i nie będą cierpieć.
Każda z tych dróg na chwilę obecną jest wyjściem.
Żaden z nich nie spodziewał się pewnie iż już nigdy więcej nie zobaczy swoich bliskich...
Nie spojrzał ostatni raz, nie przytulił, nie pocałował, nie powiedział, że kocha, nie pożegnał się tak, jakby żegnał się ktoś, kto kto wie, że umiera i wie, że ma czas na pożegnania.


Dlatego tak ważne jest być z kimś w zgodzie.
Z ludźmi, którzy są dla nas ważni, z tymi, którzy są w naszym sercu i którzy nas kochają. Z tymi, z którymi łączą nas dobre uczucia, dobre wspomnienia, marzenia, chwile.

"DESZCZ SZCZĘŚCIA, STRZAŁ NAD PRZEPAŚCIĄ"

Dlatego tak ważne jest by móc podać komuś rękę, by umieć to zrobić, by umieć czuć i wybaczać. Mimo wszystko. Żyć w zgodzie.
Bo nic nie jest na tym świecie ważniejsze niż ludzkie życie. Nie ma nic cenniejszego niż chwila bliskości w ostatnich minutach.
Niż myśl - Mogę powiedzieć "Kocham".

Trzeba umieć wybaczać, wszystko. I MIMO WSZYSTKO.
PO PROSTU. I TAK.

Bo ułamku sekundy, możemy stracić tę jedyną możliwość podania komuś dłoni.
I potem nigdy już nie poczuć jej dotyku.

A po takiej stracie, ten dotyk jest już potem jedyną rzeczą o jakiej marzymy...
I jak na ironię - jedyną rzeczą, której już nie otrzymamy.


Śmierć czai się na każdym kroku.
Zabiera kiedy chce i kogo chce. I nie mamy na to wpływu.
Ale mamy wpływ na bycie człowiekiem, na życie w zgodzie z innymi. Na kochanie i bycie kochanymi. Na odrzucenie żalu, gniewu i wszelkich złości.
Na pokój.

Bo pokój ze światem i ważnymi da nas ludźmi, da nam o jeden ułamek sekundy więcej.
Zatrzyma czas.

I ten czas na zawsze pozostanie w naszych sercach.



Dla Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Niech moc będzie z wami.

I dla tych, którzy walczą. By zamienili swą walkę w pokój.
TO JEDYNA DROGA DO WOLNOŚCI.



.





środa, 27 lutego 2013

"Dzień, w którym pękło niebo"




"Powiedział Pan, Powiedział Pan
Daję Wam ogień
Podajcie sobie ręce i żyjcie w zgodzie
Żyjcie w zgodzie z ptakami
Niech płoną serca
I oczy Wasze niech nigdy nie znają łez
Nie znają łez

Odszedł a ciało swe pogodził z ptakiem
I wiecznym cierpieniem
I była miłość
I była zgoda
Każdy był wolny
Wolny był każdy ptak | x2

Pewnego dnia, pewnego dnia pękło niebo
I lunął straszny deszcz
Wtedy krzyknął ktoś
I chłód ogarnął wszystkie serca
A w oczach pojawił się strach
Ludzie podali sobie noże zamiast rąk
I upiekli ptaki"

Dżem



fot. Kamila O.





.

niedziela, 24 lutego 2013

Sam




Jedną z przykrych rzeczy, które nas czasem w życiu spotykają jest utrata czyjegoś zaufania.
Czasem nasi bliscy stają na drodze zwątpienia.
Zaczynają wierzyć innym, nie wierząc już nam samym.
Przestają ufać prawdzie, a zaczynają wierzyć w wymyślone opowieści.

Czasem bezwiednie stajemy się ofiarami manipulacji osób, które źle nam życzą, które są o nas zazdrosne lub po prostu uroiły sobie na nasz temat dziwne historie, które tak na prawdę nie ma żadnego odniesienia w rzeczywistości.

Zawsze znajdzie się ktoś, kto ma moment słabości i zaczyna wierzyć w sieć kłamstw.
Zdarza się, że ktoś nam bardzo bliski mając przed oczami prawdę, woli wierzyć w kłamstwa.
Może on sam nie zdaje sobie z tego sprawy, a może tak mu jest po prostu wygodniej...
Jednak PRAWDA jest w tym momencie czymś co oczyszcza, co daje wolność, oddech i sprawia, że jest łatwiej, LŻEJ,i czujemy się dzięki niej sobą, jesteśmy dobrzy.
Natomiast kłamstwo ciągnie nas w czarną dziurę, wikła i komplikuje sytuację jeszcze bardziej.
Zabiera więcej sił, wymaga więcej wyrzeczeń i sprawia, iż człowiek czuje gorzej, jest słabszy emocjonalnie i fizycznie. Nie ma sił, nie ma wiary, nie ma nadziei.
Nie ma sił na spojrzenie na sytuację taką, jaka jest na prawdę.

Czy na prawdę warto jest nie wierzyć komuś mimo dowodów prawdy?


"Największą karą dla kłamcy jest nie to,
że ktoś mu nie wierzy, ale to,
że on sam nie potrafi uwierzyć nikomu."


Wierz i ufaj. Wierz i ufaj tym, którzy o tę prawdę walczą. Tym, którzy stawiają na szali swoje życie i swój honor tylko po to, aby tę prawdę przekazać...
Bo prawda jest tylko jedna.
Wierz i ufaj tym, którzy potrafią przyznać się do błędu, tym, którzy mówią w prost, bez strachu o siebie samego...
Którzy umieją przepraszać i bezgranicznie w Ciebie wierzą...

Nie tym, którzy wypierają się wszystkiego co zrobili i powiedzieli...
Tym, którzy wiele razy, oficjalnie mówili Ci co masz robić...

Dając sobą kierować i sterować jak marionetką, która wykonuje wszystkie polecenia osób, udających ludzi bez skazy, tracisz wolność.
Sprawiedliwi, którzy udają przyjaciół, którzy śmieją się i szydzą z innych każąc robić Ci to samo....
Ludzie "bez winy", wpierający Ci "co jest dla Ciebie najlepsze".
Oni zabierają Ci wolność, kulturę, prawo do decydowania, honor i zaufanie.


Bądź sobą i słuchaj tylko siebie. Swojego serca i duszy.
Duszo.
Wyrzuć wszystkich doradców. Bo oni nie są Tobą i nie przeżyją życia za Ciebie.
Chwilę się zabawią i pójdą dalej...
A Ty zostaniesz sam, bez niczego... z całym tym bigosem, którego naważyłeś dzięki ich "dobrym radom".

Wszystkie koleżanki i koledzy, którzy radzą Ci jak załatwić Twoje sprawy... Rodzina, która wie co dla Ciebie jest najlepsze... - Zabierają Ci wolność słowa, wolność bycia i wolność odczuwania.


Jesteś sobą - czuj, myśl i decyduj sam.
Bądź uczciwy, nie krzywdząc.

Bo "kto pod kim dołki kopie... ten sam w nie wpada..."


.



.

czwartek, 14 lutego 2013

Droga



"Przez­nacze­nie znaj­dzie so­bie drogę."




.

poniedziałek, 11 lutego 2013

Wolność



"Najważniejszym rodzajem wolności jest być tym, kim jesteś naprawdę. Szukasz dla siebie roli w swoim świecie. Wymieniasz doznania na udawanie. Rezygnujesz ze swojej zdolności odczuwania i w zamian zakładasz maskę... Możesz zabrać człowiekowi jego wolność polityczną i nie dozna ona krzywd, chyba że zabierzesz mu także wolność odczuwania. To może go zniszczyć. Tego rodzaju wolności nie możesz nigdzie dostać. Nikt nie może jej za ciebie zdobyć"

- znalezione w książce, stanowiącej o fizyce kwantowej.


Jeśli ktoś mówi Ci co masz czuć i do kogo, co powinieneś czuć, a czego nie... Jeżeli ktoś mówi Ci co powinieneś zrobić i że czegoś nie wolno Ci robić...
Jeżeli ktoś mówi Ci kogo masz kochać, a kogo nie, kto jest da Ciebie dobry, a kto nie... Kto jest dla Ciebie za stary, albo za młody i co jest odpowiednie w twoim wieku... Jeżeli ktoś Ci mówi, że ktoś inny nie jest Ciebie wart...
Jeżeli ktoś wmawia Ci, że to, co czujesz i myślisz, nie jest miłością, nie jest wolnością i nie jest tym, co jest dla Ciebie dobre...
Jeżeli ktoś regularnie narzuca Ci swoje własne zdanie...

to w końcu zaczynasz przyjmować je za swoje...

Podświadomie czyjeś słowa i przekonania wypychają Twoje własne myśli.
Czasem nawet przejmujesz te przekonania "dla świętego spokoju"

Tracisz siebie i zaczynasz być tym, co Ci kazano, co Ci powiedziano, co Ci wmówiono.
Kim Ci kazano być, Czym Ci kazano być...
Stajesz się tym i tamtym. I nie jesteś już sobą.
Przestajesz być wolny, bo nie wolno Ci czuć po swojemu...

Udowodniono naukowo, iż aby wmówić komuś swoje poglądy, wystarczy kilka dni.
Kilka dni intensywnego wmawiania czegoś i zaczynasz wątpić w swoje własne przekonania.
Kilka dni i zamiast bronić swoich przekonań zaczynasz bronić czyjegoś zdania, nawet jeśli wcześniej się z nim nie zgadzałeś i wiesz, że jest ono niesprawiedliwe.
W ciągu kilku dni jesteś w stanie nawet uwierzyć we wszystko..
A jeśli do tego mówi Ci to kilka bliskich Ci osób, które razem doszły do "wniosku", że nie pasują im Twoje uczucia... To tzw "pranie mózgu" gotowe.
Chyba, że się nie poddajesz...

Jeśli nie chcesz zawieść swojego otoczenia, swoich znajomych, rodziny...
Zaczynasz robić to "co jest dobre dla innych"
Przestajesz być wolny i tracisz wszystko.
Bo "TAK BĘDZIE DLA WSZYSTKICH NAJLEPIEJ"
A jak będzie najlepiej dla Ciebie? Dla Kogoś kto jest Twoją Drugą Połową?
Czy żyjesz dla innych? czy dla siebie?
Czy Twoje życie mają przeżyć oni? Czy Ty sam?

Czy dla "dobra ogółu", dla tego czego chcą Twoi znajomi i rodzina, dla tego, czego Ci zazdroszczą i z tej zazdrości chcą Ci to zabrać... jesteś w stanie poświęcić siebie? swoją miłość?
Jeśli tak, to nikt w tej "walce" nie wygrywa.
A wręcz przeciwnie... są sami przegrani.
A największym z nich jesteś Ty.
tracisz możliwość decyzji, wolność, uczucia, przekonania, wiarę, nadzieję i... miłość.

Jeśli jednak walczysz o swoje uczucia, o siebie, zyskujesz wszystko. I nie tracisz nic.
A wręcz przeciwnie...
Dostajesz jeszcze więcej szczęścia.

Rezygnacja z marzeń, z miłości, to rezygnacja z siebie.
Bez walki o siebie i swoje uczucia, nie masz nic.



.

czwartek, 7 lutego 2013

Ghandi




Mahatma Gandhi

"Słabi nig­dy nie pot­ra­fią prze­baczać. Prze­bacze­nie jest cnotą silnych."


Domeną człowieka są myśli.
Człowiek najpierw myśli, potem robi, a na końcu zbiera owoce.
Zaburzenie tej kolejności powoduje niekontrolowany chaos, który wymyka się nam z rąk i pędzi na złamanie karku... Nie wiadomo gdzie...
Robiąc coś wobec drugiego człowieka bez zastanowienia i obmyślenia wpierw konsekwencji swojego działania, robimy krzywdę samemu sobie.
Najczęściej sami ponosimy owe konsekwencje...
Kto nie myśli, ten obrywa po głowie.


Jak to ładnie kiedyś powiedziano "Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie."
I to najczęściej od swojego własnego miecza...


Myśl więc człowieku zanim coś zrobisz.
Myśl sam!
Po to masz rozum i wolną wolę.
A wolność, to stan Twojego własnego umysłu.
Nie to, co każą Ci myśleć inni.


.

sobota, 2 lutego 2013

Turkus





"There must be an easy way."




.

czwartek, 31 stycznia 2013

Choinka sąsiada



Choinka sąsiada rośnie sobie spokojnie w jego ogródku.
Zasadził ją 2 lata temu podczas remontu domu.
Mała rośnie sobie powoli i spokojnie.
Mimo tego, że ogródek ma dosyć podmokłą ziemię, ta walczy mocno i nie poddaje się pnąc się ciągle ku górze.
Nie straszne jej okoliczne wiatry, mrozy i śniegi, ni letnie upały.
Na święta, sąsiad ubiera ją w piękne lampki.
I ona mryga zalotnie wieczorową porą, dla wszystkich, bez wyjątku.
Pokazuje przechodniom jakie ma piękne lampki, jak pięknie się w nich prezentuje.

Oprócz lampek i tego co na zewnątrz, nikt nie patrzy jednak na to co ona ma w środku.
Co w sercu ma. Choinka sąsiada.










.

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Closer





.

Cold Desert




"Here's to you, here's to me
Over us, nobody knows
Nobody sees, nobody but me..............."





.

sobota, 26 stycznia 2013

Teraz śpij




"Niech zły sen Cię nigdy więcej nie obudzi
Teraz śpij"

Dżem



.

niedziela, 20 stycznia 2013

" Zanim dzień stąd odleci na chmurze..."




Dziś miałam piękny sen...


"Mro iło pchenel mange kaj tut kamaf

Pchen jek ław me man tutyr na ładziaw"


...






.

sobota, 19 stycznia 2013

Ashes To Ashes





"I will let you shout no more
It's on my head
I'll pick you up from the floor
It's on my head
I'll let you even the score
It's on my head"


"Smilin' with the mouth of the ocean
And I'll wave to you with the arms of the mountain
I'll see you"


Faith No More




.

piątek, 18 stycznia 2013

Wymyk



Jakiś czas temu obejrzałam polski film "Wymyk".
Polecam go wszystkim, a w szczególności tym osobom, którym się wydaje, że wszystko potrafią, że są mocni.
Tym, którzy uważają, iż maj siłę i moc większą niż inni.
Którzy uważają się za lepszych...
Tym, którzy działają nie licząc się z konsekwencjami...
Sprawiedliwym wydającym wyroki, potępiającym i skazującym słabszych od siebie...

Każdy ludzki czyn powoduje ciągi zdarzeń, nad którymi nie do końca panujemy.
Bycie człowiekiem, wymaga od nas ponoszenia odpowiedzialności za nasze własne czyny.
Nawet za te, które naszych oczach są dobre i poprawne, a w rzeczywistości krzywdzą innych.


Poniżej wklejam mój własny komentarz o filmu zamieszczony przeze mnie 27 maja 2012 roku na Filmweb.

"Wymyk.

Film do obejrzenia dla każdego "prawdziwego faceta".

Ile w tym wszystkim jest "prawdziwości"?
Ile odwagi, i ile strachu przed sobą samym. Ile samozachwytu nad własną męskością, a ile ludzkiej słabości w chwilach wymagających odwagi?
Ile myślenia, że Ja. Że najważniejszy, najmądrzejszy i najsilniejszy. Że zawsze mam rację.
Ile człowieczeństwa trzeba mieć w sobie aby stanąć twarzą w twarz... z sobą samym.
Bo taka porażka boli najbardziej...

Człowiek sam w sobie jest błędem ale zawsze sam siebie może naprawić.
Dla siebie. Dla innych."





.

czwartek, 17 stycznia 2013

Obrazy




Życie składa się z obrazów.
Z tych, które budujemy obecnie i z tych, które zbudowaliśmy do tej pory...
Ze wspomnień.
Tych przeszłych i tych obecnych.
To one kreują nas samych.
To jak postrzegamy siebie i innych.

One pozwalają nam być sobą.
One rozwijają nasze serca i naszą wyobraźnię.
One napędzają nasze umysły do tworzenia dalszej rzeczywistości.

To od nas zależy jak będzie wyglądał każdy następny dzień. Każdy następny obraz.

Nasz szacunek do tego co było ważne w naszym życiu tworzy nasz szacunek do samego siebie. Tworzy w naszej głowie obraz siebie samego.
I to my, naszym zachowaniem pokazujemy innym obraz nas samych.

Dlatego tak ważne jest docenianie tego co mamy i tego, co mieliśmy.
I bycie wdzięcznym.
Bo bez wdzięczności nie otrzymamy od losu nic więcej.

Bo kto chciałby dać nam coś więcej jeśli nie jesteśmy wdzięczni za to co dostaliśmy do tej pory? Za to co mieliśmy i mamy?

Są w życiu momenty, gdy zamiast słuchać własnego serca, słuchamy tego, co wmawiają nam inni ludzie...
A im więcej razy ktoś coś nam mówi, tym bardziej człowiek zaczyna w to coś wierzyć i brać to za jedyną i najprawdziwszą prawdę... Nie sprawdzając nawet autentyczności przekazanych nam słów... mimo iż z prawdą nie mają one nic wspólnego...

Wtedy zostają nam tylko wspomnienia i obrazy...




.

sobota, 5 stycznia 2013

"Światełko do nieba"



Za dużo pytań, za mało odpowiedzi...




.

czwartek, 3 stycznia 2013

Takie...





Szept kruszę dźwiękiem...




.

wtorek, 1 stycznia 2013

One






One life.......................




.

Losing My Religion



"...I thought that I heard you laughing
I thought that I heard you sing
I think I thought I saw you try...

... Consider this ..."


R.E.M.




.

piątek, 28 grudnia 2012

Podsumowanie 2012


Rok 2012.

Chciało by się napisać coś dobrego.
Opisać ten rok jakoś fajnie i konkretnie.
Jak poprzedni.
Jednak siedząc tu przed monitorem, mam wrażenie, że już wszystko powiedziałam.
To był najgorszy rok w moim życiu.
Brak mi słów.
Nie wiem. po prostu.

Był to rok ludzi.
Chciałabym napisać "przyjaźni". Bo może powinnam.
Ale słowo przyjaciel stało się dla mnie tylko słowem.
A słowa się nie liczą. Liczą się czyny.
Zdarzyło się trochę spraw, kilka osób, które zabrały przyjaźń, miłość, zaufanie.
I bezpieczeństwo...
Bezpowrotnie.

Teraz są ludzie bliżsi i dalsi.

Na zdjęciach są Ci, którzy byli mi w tym roku bliżsi.
Tacy, którzy byli w złych i dobrych momentach.

Bo nie ukrywajmy - złe momenty przeważyły.

Chciałabym napisać coś miłego.
Ale nawet mi się nie chce.


Chciałabym podziękować tym, którzy przy mnie byli.
Nie będę wymieniać, bo nie o to chodzi. Oni wiedzą.
I chciałabym podziękować też tym, którzy odeszli z mojego życia.
Szkoda mi tylko że w taki sposób i z takim szumem...

Mimo zła - Dziękuję.

Nauczyłam się w tym roku, że po pierwsze - trzeba być człowiekiem.
Po drugie - trzeba być człowiekiem.
I po trzecie... trzeba umieć odróżnić dobro od zła. Zarówno to, które nas otacza, jak i to, które siedzi w nas samych.

A po czwarte...
- Trzeba mieć odwagę, honor, umieć wybaczać i NIE ROBIĆ NIC KOSZTEM INNYCH...
Bo bez tego przestajemy być ludźmi.

Nie wolno oceniać innych, nie widząc wpierw siebie...


Dziś spotkało mnie coś bardzo złego, coś czego nigdy w życiu bym się nie spodziewała, czego nigdy w życiu nie zapomnę. Bo się nie da...
Kolejny nóż w plecy...
Ale nie będę pisać nic więcej... zostawię to w 2012 roku...


.

wtorek, 25 grudnia 2012

Boże Narodzenie





Opłatek (z łac. oblatum – "dar ofiarny")

"Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem, bo przecież ludzie skłóceni nie zasiadają do wspólnego stołu. Ma swoją symbolikę w wymiarze nie tylko duchowym: sama materia opłatka: "chleb", podkreśla również doczesny charakter życzeń. W podtekście tego życzenia jest nawiązanie do modlitwy Ojcze Nasz: oby nam go nie zabrakło (chleba naszego powszedniego...). Symbolika chleba ma jeszcze inny wymiar: należy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym."
Wikipedia

Święta są czasem pojednania i zgody. To czas wybaczania.
Jest to najlepszy czas na rozwiązanie wszelkich sporów i krzywd.
To najlepszy czas na słowa przepraszam i wybaczam.
To najlepszy czas na uczucia, na które nie stać nas w zwykłe dni.
NA POKÓJ.

Życzę wszystkim przyjaciołom i wrogom, ciepła w duszy, jeśli go zabrakło.
A jeśli jest... to aby było go jeszcze więcej.
Pamiętajcie o innych. Bo każdy z nas jest takim samym człowiekiem i należy się mu taki sam szacunek, niezależnie od okoliczności.
Postawmy się więc w sytuacji drugiego człowieka... uwierzmy i wybaczmy.
Zyskamy dzięki temu wewnętrzną siłę i dobro, które uleczy nas samych.


Pokój z Wami...


Do poczytania

.



sobota, 22 grudnia 2012

Piszemy bajki



Ruszyła kolejna akcja....
"Blogerzy bajki piszą"
Mam zaszczyt brać w niej udział jako projektant i jako autor jednej z bajek.
Cała akcja jest już w toku, piszemy i projektujemy.
Wszystko powstaje pod tym samym dowództwem co w projekcie "Blogerzy książki piszą".
Dobra ekipa.

Czym ja się w tym wszystkim zajmuję?
Stroną wizualną...
Szczegóły wkrótce.
Poniżej link do opisu całego przedsięwzięcia, natomiast na samej górze postu, logo akcji, które jest mojego autorstwa.


"Blogerzy Bajki Piszą"




.

środa, 19 grudnia 2012

Posiadam wiarę w niemożliwą moc






"Okłamali mnie z nadzieją że
Uwierzyłem i przestanę chcieć"
Coma


Jan Twardowski

"Są ta­cy, którzy uciekają od cier­pienia miłości. Kocha­li, za­wied­li się i nie chcą już ni­kogo kochać, ni­komu służyć, ni­komu po­magać. Ta­ka sa­mot­ność jest straszna, bo człowiek uciekając od miłości, ucieka od sa­mego życia. Za­myka się w sobie."



.

czwartek, 29 listopada 2012

Kłamcy i Złe rzeczy


George Bernard Shaw

"Naj­większą karą dla kłam­cy jest nie to, że ktoś mu nie wie­rzy, ale to, że on sam nie pot­ra­fi uwie­rzyć nikomu."



Stephen King — Czarna bezgwiezdna noc (Wielki kierowca)

"Kiedy jakaś osoba robi złe rzeczy, a druga osoba o tym wie, ale jej nie powstrzymuje, obie są tak samo winne."



Ludzie to potrafią czasem ładnie i w skrócie opisać co niektóre azaliż jakoby trudne dla nas sprawy.
Ja od siebie napiszę tylko tyle - jestem zmęczona już kłamstwem, złem, niegodziwością i całą zawiłą resztą... która mnie otacza...
Mam dość.

Wierzę, że jest jeszcze coś takiego jak prawda, sprawiedliwość i kara za winy.
Prawda jest jedna.
Wiem, że wszystko wraca.



.

wtorek, 27 listopada 2012

Kto nie docenia



"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."

Józef Piłsudski


Kto nie potrafi docenić tego, co miał i co ma, kto nie szanuje drugiej osoby, kto poniża i upokarza innych ludzi, kto szydzi
z drugiego człowieka... nie ma prawa do szczęścia na cudzym nieszczęściu.

Kto chowa się i ucieka przed prawdą... musi mieć wielce nieczyste sumienie.

Bo tylko ktoś, kto zrobił coś bardzo złego drugiemu człowiekowi, kto nie ma odwagi spojrzeć mu w twarz... ukrywa się przed innymi...


Człowiek powinien mieć honor, odwagę, szacunek
i pokorę dla drugiego człowieka i jego uczuć




.

niedziela, 25 listopada 2012

więzień



Zazwyczaj tego nie robię i nie umieszczam takich obrazków na blogu.
Ale czasem robi się wyjątki. Bo zamykanie się w sztywnych ramach tego co wypada, nie wypada, co pomyślą albo powiedzą inni, zamyka nas w klatce.
A klatki nie są fajne.
Tym bardziej takie, na jakie sami się zgadzamy, pozwalając innym ludziom, by kierowali naszym życiem, szczęściem, myślami, poglądami i uczuciami. Aby nam wybierali drogę jaką mamy iść, słowa jakie mamy mówić, uczucia jakie mamy czuć i ludzi jakich mamy kochać.

Bo co tak na prawdę jest dla Ciebie ważne jako człowieka?
Mylne opinie innych i ich chwilowe widzimisię czy Twoja intuicja, własne uczucia i szczęście?
Bo poddając się temu pierwszemu, biorąc czyjeś przekonania za swoje, mimo prawdy jaka jest oczywista, nigdy nie będziesz wolny.


Jeśli robisz coś "Bo tak będzie lepiej dla wszystkich", automatycznie stajesz się niewolnikiem tych "wszystkich" i tracisz siebie samego.


Człowiek jest tym co ma w sobie, w sercu i duszy.
Tym co mówi i robi.
Niem tym, jakim stwarzają go inni
To, co robisz i mówisz, świadczy tylko o Tobie... nie o tej drugiej osobie.


Dziękuję za uwagę i życzę miłego dnia wszystkim czytającym tego bloga.
Niezależnie od tego czy myślą sami, czy pozwalają innym kierować swoim życiem.



Obrazek pochodzi z internetu.


.

piątek, 23 listopada 2012

Niegodziwość



Joseph Conrad

"Wiara w nadnaturalne pochodzenie zła jest zbyteczna. Ludzie sami umieją się zdobyć na każdą niegodziwość."


Nie wiem co napisać.
Czasem bezgranicznie w coś wierzymy.
A potem nagle, nasza wiara, znienacka i śmiejąc nam się w twarz - wylewa nam na głowę kubeł zimnej wody.
Bez skrupułów. Z zimną krwią.
Szydzi z naszego istnienia.

I potem nie wiesz w którą stronę iść. I po co.


Gdzie zaczynają się i kończą zasady, moralność, prawa ludzkie i SUMIENIE?

Gdzie zaczyna się i kończy człowiek?



.

środa, 21 listopada 2012

Ktoś


"Nie pójdę do pia­chu, gdy ktoś mi po­wie: czas umierać brachu. Nie dam się uśpić śmier­ci słowom, pójdę do gro­bu z pod­niesioną głową."

Robert Allen Zimmerman (Bob Dylan)



"Człowiek, dla którego opinie innych są ważniejsze niż jego własne odczucia, nie ma wolności, jest więźniem całego świata"

Adi Miturski



.

wtorek, 20 listopada 2012

Kim jestem jestem sobie



Ryszard Riedel


"Jes­tem, jes­tem wszys­tkim, na­wet Bogiem,
tyl­ko sobą być, sobą być nie mogę."



.

sobota, 17 listopada 2012

Na stopa



Pojechałbym na wycieczkę... na stopa...



.

środa, 14 listopada 2012

Sumienie



"Su­mienie miał czys­te. Nieużywane."

Stanisław Jerzy Lec



.

wtorek, 23 października 2012

Burza



"Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę"

ST


.

poniedziałek, 15 października 2012

Serce



Antoine de Saint-Exupéry

"...dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidzialne dla oczu."



.

piątek, 12 października 2012

To znaczy




Éric-Emmanuel Schmitt

"Co to znaczy kochać mężczyznę? To znaczy kochać go na przekór so­bie, na przekór niemu, na przekór całemu światu. To znaczy kochać go w sposób, na który nikt nie ma wpływu."




.



środa, 10 października 2012

Karma



"Człowiek zrozumie drugiego człowieka tylko wtedy, gdy znajdzie się w podobnej sytuacji."



Gdy odczuje, usłyszy i przeżyje to samo...
Życiem rządzi los. Losem rządzi KARMA.


"Nie czyń drugiemu krzywdy, zło zawsze wraca ze zdwojoną siłą"


"Nie muszę się na ni­kim mścić.
Los zro­bi to za mnie."


Do niektórych karma puka po długim czasie, jednak są tacy, których odwiedza od razu...




.

wtorek, 9 października 2012

Klatka uprzedzeń



" - Myślisz za mało, ponieważ rozpowszechniasz, powtarzasz, roztrząsasz banały, obiegowe opinie, które bierzesz za prawdę, zamiast je analizować.
Jak papuga uwięziona w klatce uprzedzeń.
Myślisz za dużo i za mało, bo nie myślisz samodzielnie."

Eric-Emmanuel Schmitt
"Zapasy z życiem"




fot. "Żółte karteczki" Beaty Pawlikowskiej



.

Bez komentarza



"Ob­rażając dru­giego człowieka - ob­rażasz sa­mego siebie."


Myśl rozwija się sama.

Bez komentarza.







.

poniedziałek, 8 października 2012

Mówi się



"Plotkuje się tylko o ludziach ciekawych. O nudnych nic się nie mówi"

Magdalena Maj



.

niedziela, 7 października 2012

Myśli



"Jedzie mężczyzna w tramwaju i myśli:
- Żona - zołza, Przyjaciele - oszuści, Szef - sadysta, idiota, Praca - beznadziejna, Życie do dupy....
A Anioł Stróż stoi za jego plecami i zapisując to wszystko myśli:
- "Ale dziwne życzenia i to codzienne, ale cóż mogę zrobić, muszę je spełniać"....

Nasze myśli wibrują we wszechświecie i same się realizują!!
Dbaj o to, by były dobre!
ZACZNIJ WIEC MYŚLEĆ POZYTYWNIE!"



Sekret sekretów.

Nasze myśli i sowa prędzej czy później materializują się.



.